Candidaţii PSD la Consiliul Local Tîrgu – Mureş se prezintă

foto juridic

Av. Sergiu Vasile PAPUC

31 de ani, căsătorit, un copil, avocat în Baroul Mureş din 2008, a absolvit Facultatea de Drept de la Bucureşti, master în Dreptul afacerilor, master în Management Politic

Anul 2016 va trebui să fie un restart în administraţia publică locală din Târgu Mureş. Noi suntem convinşi că împreună cu târgumureşenii vom putea să dăm acest restart. Lista de consilieri pe care am propus-o este o listă în principal tânără, oameni cu o pregătire temeinică, avem jurişti, ingineri de mai multe specialităţi, medici. Considerăm că Târgu Mureşul va trebui să redevină un oraş viu începând din acest an. Aceasta este năzuinţa PSD Mureş şi credem că împreună vom reuşi acest lucru” – Sergiu PAPUC

 

bratanovici

Ing. Cristian BRATANOVICI

49 ani, căsătorit, inginer constructor – construcţii hidrotehnice, a absolvit Universitatea Tehnică Gheorghe Asachi Iaşi– Facultatea de Hidrotehnică, director la Sistemul de Gospodărire a Apelor (SGA) Mureş.

„Eu sunt mai pragmatic, poate şi datorită profesiei. Am trei principii după care voi activa în cadrul Consiliului Local: îmbunătăţirea eficienţei actului de administraţie, transparenţei deciziilor luate şi comunicării cu cetăţenii. Administraţia locală trebuie să fie înfăptuită respectând legea şi urmărind performanţa. Nu în conflict cu alţi colegi din Consiliul Local ci în dezbatere cu ei pentru a găsi cea mai potrivită formulă pentru fiecare situaţie în parte. Trăim într-un oraş frumos şi liniştit dar pe lângă aceasta avem datoria să deschidem oraşul în aşa fel încât să reuşim să atragem investiţii serioase pentru ca toţi locuitorii să o ducă mai bine. PSD a demonstrat de câte ori a guvernat că are această capacitate” – Cristian BRATANOVICI

 

unnamed

Ing. Sebastian PUI

30 de ani, căsătorit, 1 copil, inginer, Absolvent al Universităţii Petru Maior din Tîrgu – Mureş profilul Calculatoare şi Automatică Informatică Industrială, masterat în Sisteme automate de conducere a proceselor industriale, programator IT
„Sunt tânăr şi consider că performanţa în administraţia locală din oraşul nostru lipseşte. Am decis sa fac acest pas spre consiliul local datorită nemulţumirilor acumulate în atâţia ani, de când am decis să rămân în Tîrgu Mureş. Avem un oraş cu potenţial dar care stagnează ba chiar în unele domenii, încetul cu încetul se stinge. Cred mult in ideea că administraţia publică înseamnă să oferim cetăţenilor ceea ce vor ei nu ceea ce vrem noi” – Sebastian PUI

 

 

13090105_1083274885052646_1913985341_n

Conf.univ.dr. Olimpiu Aurelian SABĂU POP

36 ani, un copil, doctor în ştiinţe juridice – domeniul Drept Penal, conferenţiar universitar la Universitatea Petru Maior catedra de drept şi administraţie publică, notar public.

„În calitate de ales local, am asigurat un climat de transparenţă, prin promovarea accesului la informaţie, prin asigurarea de întâlniri şi audienţe cu cetăţenii şi susţinerea unui flux continuu de informaţii către comunitate, printr-un limbaj accesibil. Am încercat să fiu permanent un factor de echilibru în comunitate şi să îmi orientez activitatea pentru stabilirea unui climat de stabilitate şi consens între diferitele componente ale comunităţii. Pentru un Consilier local de opoziţie, fiecare proiect aprobat a reprezentat un mare pas. Astfel am reuşit ca şi noi, grupul de consilieri PSD să contribuim la îmbunătăţirea vieţii tîrgumureşenilor. Mulţumesc tuturor celor care m-au sfătuit, susţinut şi PSD care mi-a oferit această şansă!” – Olimpiu SABĂU

 

daniela ceana

Şef lucr. Dr. Daniela Edith CEANĂ

42 de ani, un copil, medic primar, doctor în ştiinţe medicale, Șef Lucrări la UMF Tîrgu Mureş, Disciplina de Sănătate Publică și Management Sanitar, Medic primar sănătate publică şi management la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Tîrgu – Mureş

“Resursa cea mai importantă nu este reprezentată de oameni ci de oamenii potriviţi” – Daniela CEANĂ.

 

 

 

 

601387_453994104653558_119836290_n

Ing. dr. Dinu SOCOTAR

55 de ani, căsătorit, un copil, doctor în inginerie electrică – Absolvent al Facultăţii de Electrotehnică din cadrul Institutului Politehnic Iaşi, Studii postuniversitare absolvite în management competitiv în administraţia publică, administrator al unei firme private în domeniul telecomunicaţiilor

„De prea mulți ani Târgu Mureșul a fost ”cucerit” de individualități, care au dus campanii individuale, au câștigat alegeri în mod individual, au condus orașul în mod individual, și azi decontează realizări individuale. Am convingerea că orașul nostru merită mai mult, mult mai mult. Azi Partidul Social Democrat propune mureșenilor o echipă, cu un proiect al unei echipe, și munca unei echipe, iar eu sunt deosebit de onorat să fiu membru al acestei echipe. Al echipei PSD Târgu Mureș. O ipostază care mă, și ne, obligă să dorim mai mult, să ne propunem mai mult, să realizăm mai mult. Eu accept provocarea și spun prezent” – Dinu SOCOTAR

 

 

BOGOSEL CONSTANTIN

Prof. Constantin BOGOŞEL

38 de ani, profesor de istorie, inspector şcolar, specializat în Elite, Cultură şi Construcţie Europeană, jurnalist, este secretar la Despărţământul Central Judeţean Mureş al Astrei, vicepreşedinte la Asociaţia Artiştilor Plastici Mureş, vicepreşedinte la Societatea de Studii Istorice din România, Filiala Mureş, membru fondator al Societăţii Reghinene de Istorie, membru de onoare la Asociaţia Naţională „Cultul Eroilor”

„Cel mai simplu este să trăieşti, să respiri fiecare moment. Să ai puterea de a opri secunda, şi să priveşti cu atenţie la tot ceea ce este în jurul tău. Sunt lucrurile pe care le întâlnim în fiecare zi şi cărora nu le-am dat niciodată importanţă: oamenii din mijloacele de transport, sunetul oraşului, drumul către birou, tinerii îndrăgostiţi din parc, pensionarii care joacă şah, joaca copiilor din curtea şcolii. Toate aceste elemente formează un carusel. „Caruselul” oraşului Târgu-Mureş care este şi caruselul vieţii noastre. Într-un moment te poţi afla pe culmi, iar în celălalt poţi pierde totul. Important este, ca noi târgumureşenii să zâmbim, să fim fericiţi, asemenea copilului din carusel. Pentru asta e nevoie ca târgumureşenii să fie respectaţi, să fie ascultaţi, să fie înţeleşi şi să fie ajutaţi. Acesta este secretul bunăstării şi fericirii cetăţenilor din municipiul Târgu-Mureş” – Constantin BOGOŞEL

 

Fii primul care comenteaza

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publica.


*